Isabel de Segura ve Diego de Marcilla’nın aşk hikayesi 13. yüzyıla kadar uzanıyor.

13 yy’da yaşayan (1217) iki güzel genç Juan Martinez de Marcilla (halk arasında “Diego” deniyor) ile Isabel de Segura birbirlerine tutkulu bir aşk ile bağlıdırlar. Ancak efsane olucak aşkları tabikide imkansızdır. Zaman, mekan, toplum gözetmeksizin her yerde rastlayabileceğimiz bir nedenden ötürü imkansız bir sevdadır onlarınki. Isabel’ in ailesi dönemin en soylu ve zengin ailelerindendir. Bu yüzden fakir Diego ile Isabel’ in izdivaçları imkansızdır. Aralarındaki bu uçurumu bir nebzede olsa kapatma ümidiyle büyük aşkın erkek kahramanı Diego para kazanmak amacıyla atı Quilla ile şehirden ayrılıp savaşa gider. Diego’nun hayali para kazanıp Isabel ile mutlu bir hayatın adımlarını atmaktır. Ve aradan 5 yıl geçmiş Diego’nun dönüş günü gelip çatmıştır. Surlarla çevrili Teruel’ in kapısından içeri girer ve atına Anda Quilla (yürü Quilla) diyerek şehre girer. Daha sonradan oranın ismi Anda Quilla olarak değiştirilmiştir. Ancak Diego’nun kulağına kötü haber hemen ulaşır. O gün Isabel’ in düğünü vardır. Ve Diego düğüne yetişemez. Artık olan olmuş Isabel başka biriyle evlenmiştir. Diego aşkının büyüklüğünden aldığı cesaretle Isabel’in düğün evine gider. Pencerenin önünden Isabel’ e seslenir. İkisi de çok mutsuzdur. Diego Isabel’ den son bir istekte bulunur bu son bir öpücüktür. Onun istediği masum bir veda öpücüğüdür. Ancak Isabel bunu ne kadar arzulasa da gerçekleştiremez çünkü o başka biriyle evlidir. Tüm gücüyle yalvaran Diego yere yığılır ve ölür…..

Hikayenin sonu değildir bu ölüm. Ertesi gün Diego’nun cenazesinde sevdiğine kavuşamamanın acısı ve son isteğini gerçekleştirememenin vicdan azabıyla üzgün Isabel bu istenen masum öpücüğü Diego’nun soğuk bedenine ama tüm dünyayı yakacak büyüklükteki bir aşkla dudaklarına konudurur. Ve bu öpücükten sonra Isabel Diego’nun üstüne yığılır ve oda ölür…Artık iki aşık birlikte ebediyete kavuşmuşlardır.

 Müzede Isabel ve Diego’nun yatarak yapılan heykellerinin altında bulunan delikli tabutun içinde 1217’den kalma ölümsüz aşıkların yok olmaya yakın kemikleri var.

İspanya da bir şehir olanTeruel, her yıl 13- 15 şubat arası adını şehirden alan aşıklar için festival düzenleniyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.