Ercan Tanrıver-Sommalier Society  Of America

“şarabın gazabından kork     

       çünkü fena kırmızıdır                    

       kan tutar / tutan ölür”

        -Attilla İlhan-

Şarabın ve Güzelliklerin Tanrısı Dionysos’un yaşadığı topraklar olarak bilinir Çal, Güney, Bekilli ilçeleri. Peki günümüzde bu bölgenin, üzümün, şarabın kıymetini ne kadar biliyoruz?

Üzümün yapısını, çeşidini, toprağını, havasını çok iyi anlamak gerekir ki ona göre bir sanat oluşturabilsin.

Dünya şarapçılığın da çok da öne çıkmayan bir Şarap kalitemiz var. Arada sırada ödül almış şaraplara rastlıyorum, lakin bu ödüllerin nerden hangi kurumlardan alınmış, hangi katagorilerde olduğuna bakmak gerekir.

Bir kaç önemli şarap ödüllerini veren kuruluşlar;

New York International Wine Competition,

Berlin International Wine Competition,

Decanter World Wine Awards,

International Wine Challenge (IWC),

International Wine and Spirit Competition,

London Wine Competition,

Michelangelo International Wine & Spirits Awards (MIWA),

Concours Mondial de Bruxelles,

gibi gibi bir hayli var.

HANGİ ÜZÜMLER?

Şaraplık üzümü küçük yumruluğuyla kendisini bildiğimiz sofralık üzümden ayıran bir görünümü vardır, sofralık üzümler iri tanelidir.

Birkaç uluslararası bilinen başlıca üzüm çeşidinden bahsedeyim,

Cabernet Sauvignon,Pinot Noir( Fransa), Touriga Nacional ( Portekiz) Riesling (Almanya) ,Tempranillo (İspanya),Grüner Veltriner(Avusturya)

Sangiovese(İtalya),Carmenere(Şili) aslında Fransa menşelidir ama Şili ulusal üzümü olmuştur tıpkı Tannat ( Arjantin) gibi. Kalecik Karası (Türkiye)

ve binlerce dahası hatta Sommelier okulunda italyanların 1000’ne yakın yerli üzümü olduğu söylenirdi.

SOMMELİERLİK NEDİR?

Sommelier bir restaurant’ta başta şarap olmak üzere tüm içeceklerin tedarikinden, stoklanmasına, satışına kadar sorumlu olan kişidir.

Bir anlamda restaurant’ın içecek direktörü ve Şaraphanelerin de tadım uzmanıdır.

Sarap icin ozel danismandir, yemek & şarap uyumundan tutun da şarabın üretimi ve nasil saklanmasi gerekmesine kadar konunun uzmanıdır.

Sommelier olunca Dünya şarapları hakkında bilginiz olması gerekir nerde nasıl hangi ne gibi üzümler ve şaraplar üretilir ? bunun için de Terruar denen bir kavram vardır “bağların konumu toprağın yapısı iklim suya olan uzaklığı” gibi önemli etkenleri bilmesi gerekir. Şarap yapım tekniklerinden haberdar olması ve yönlendirmeleri de görevleri arasındadır.

ÜZÜMÜN MAYMUN İŞTAHLISI

Şimdi size Fransızların bir üzümünden bahsedeyim;

Pinot Noir,

KADIN gibidir.

Zor yetişen bir üzümdür, narin ince bir kabuğu vardır, öyle kolay kolay rengini salıvermez, maymun iştahlıdır, saati saatine uymaz, sürekli ilgi ve dikkat ister. Aslında sadece belli topraklarla flört eder  yer beğenmez.

Pinot’yu anlamak zordur, sabır ister, özveri lazımdır. Öyle herkes cesaret edemez yetiştirmeye. Onu sadece iyi anlayanlara, kendisine dokunulmasına izin verir ve  işte o zaman coşar, rengini ve aromasını çok özel bir üzüm olduğunu, ancak kaprislerini aştıktan sonra bize gösterir. Kolay kolay teslim olmaz. Kısacası zor ve karmaşık  bir kadın gibidir vesselam.

Örneğin coğrafyası gereği, Oyster Bay (New Zealand) , Burgundy (Fransa) daki pinot’ya  nazaran daha az karmaşık ve kaprislidir, taze meyva aromalarını rahatça seçebilirsin , kiraz, yaban mersini ve gül yapragını, tannin, kadifemsi yumuşacık, asitliği yüksektir sulandırır ağzımızı, gövdesi narin ve ortadadır. Bitişi orta-uzundur hemen kaybolmaz damağımızdan.

Yapısı Californiya Pinot’dan daha hafif ama Burgundy kadar da karmaşık değildir

Az kaprisli, bol taze meyva aromalı, sevgi dolu bir şaraptır.

-Neyle uyumludur ? Etlerle (kuzu pirzola) makarnalarla peynirle ve kabuklu deniz ürünleriyle  süper gider.

Keyifli zamanlar diliyorum.

Not : En sevdiğim üzümdür,

neden mi? sanırım kadına benzeyip akrostik  (anlaşılmaz), zor emek isteyen ve seçici, sonucunda bol aromalı uzun süren ilişki yaşattığı için..0

Leave a Comment

Your email address will not be published.