Terapist

B. A. PARİS

Doğan Kitap

Alice ile Leo, Londra’da nezih bir eve taşındıklarında her şey rüya gibidir. Ancak Alice komşularını tanıdıkça yeni evi hakkında korkunç bir bilgiye ulaşır ve bu evde daha önce yaşayan terapist Nina’yla aralarında güçlü bir bağ olduğunu hissetmeye başlar. Takıntılı bir şekilde, iki yıl önce neler olduğunu öğrenmeye çalışır ama kimse bu konu hakkında konuşmak istemez. Mükemmel görünen komşularının sakladığı sırlar vardır…

Ruhun Yaralı Şifacısı Carl Jung

Claire DUNNE

Doğan Novus

Ruhun Yaralı Şifacısı, psikoloji tarihine damga vuran, psikolojiyi şekillendirerek doğu ile batıyı birleştiren, mitleri deşifre eden, tüm zamanların en büyük ruhsal devrimcisi Carl Gustav Jung’un ruhsal yolculuğunun hikâyesi.

“Sadece yaralı olan hekim iyileştirebilir” diyerek şifa kavramına noktayı koyan ve kendisine sormadığı hiçbir soruyu başkasına sormayan olağanüstü bir kişilik. Analitik psikolojinin kurucusu, gölge, kompleks, bilinçdışı, arketip kolektif bilinçdışı, anima animus kavramlarını dünya psikolojik mirasına kazandıran, insan ruhunu anlamaya niyet etmiş bir hekim ve şifacı.

Claire Dunne’ın kaleme aldığı bu eşsiz biyografide Kırmızı Kitap’tan parçaları, Freud’la dostluklarını, baba oğul ilişkilerini ve kopuşlarını, çocukluğunu, evliliğini, aşkını, eşzamanlılık kavramını ve kolektif bilinçdışını keşfini, İkinci Dünya Savaşı başlamadan gördüğü rüyaları, doğuya yaptığı yolculuklarda edindiği kadim bilgileri batıdaki bilimle birleştirmesini okuyacaksınız. Jung’un biyografisi tıp, psikoloji, sanat, edebiyat, din, bilime meraklı, insan ruhunun DNA’sına erişmek isteyen herkes için bir başucu kitabı.

Claire Dunne, dünyanın çeşitli yerlerinde Carl Jung ve başka konularda konferanslar veren bir yazar ve televizyon ile radyo programı yapımcısıdır. İrlanda’da doğmuş, uzun yıllar boyunca Avustralya’da yaşamıştır. Avustralya’da çokkültürlü iki radyo kanalı kurmuş ve çokkültürlülüğe, Kelt kültürüne ve etnik yayınlara katkılarından dolayı Avustralya Şövalye Nişanı’na layık görülmüştür. Bu onun üçüncü kitabıdır.

İnsan Bencil mi? Bireyin Toplumsallığı Üzerine Bir İnceleme

Nevzat Evrim ÖNAL

Yazılama

İnsan hakkında hep birbirine benzer öyküler anlatılıyor: “İnsan kötüdür, insan şiddet düşkünüdür, insan ekolojik seri katildir, insan bencildir…” Öyle ki, sanki Afrika savanalarında hiç iki ayağımızın üzerine doğrulmuş olmasak; alet yapmamış, bilinçlenmemiş, birbirimizle konuşmaya başlamamış, ateşler yakıp başında oturmamış, tohumu evcilleştirmemiş, uygarlıklar kurmamış, kısacası insanlaşmamış olsak, en iyisi olacaktı.

İnsanların en kötüleri, insanlara kendilerinden ve geri kalan herkesten nefret etmeyi öğretiyor.

Nevzat Evrim Önal bu kitapta, bu öykülere karşı bir öykü yazıyor. Yuvel Noah Harari ya da Richard Dawkins gibi bir yandan insanın kötücül olduğunu iddia eden, diğer yandan ise günümüz toplumunun (her nasılsa) “mümkün olanların en iyisi” olduğunu iddia eden ideologların karşısına; daha iyi bir toplum ve kendi varoluşuyla daha barışık bir bireyi inşa edebileceğimiz iddiasıyla çıkıyor. Bunun için, insanın uzun tarih yolculuğu boyunca toplum ve bireyin birlikte gelişimini takip ediyor ve bugün bulunduğumuz, pek de övülmeye değer olmayan noktaya nasıl geldiğimizi, bir çıkış arayarak inceliyor.

Metafizik Nedir?

Brian GARRETT

Küre Yayınları

Metafizik varoluşla ilgili en temel meselelerle ilgilenir. Zaman, mekân, nedensellik ve benlik gibi asli kavramları tanımlayıp bunlar arasındaki bağlantıların bir haritasını çıkarmayı amaçlar. Evren nasıl oluştu? Tanrı var mıdır? Zaman nedir, akar mı? Biz neyiz? Varoluş nedir? Var olmak gündelik nesnelerin bir özelliği midir? Uzay-zamansal evrenimizin varlığı zorunlu mudur? Bir şey yoktan var olabilir mi? Geçmiş sonsuz olabilir mi? Özgür iradeye sahip miyiz?

Metafiziğin bu ve benzeri temel sorularına odaklanan Metafizik Nedir’de Brian Garrett, metafiziğin Tanrı, varoluş, modalite, tümeller ve tikeller, olgular, nedensellik, zaman, fatalizm, özgür irade ve determinizm gibi temel kavram ve tartışmalarını açık ve net bir üslupla mercek altına alıyor.

Anahtar kavramlar ve önde gelen filozoflar hakkında derli toplu bilgiler içeren kutucuklar, açıklayıcı örnekler, çalışma soruları, ileri okuma önerileri, internet kaynakları rehberi ve terimler sözlüğü gibi işlevsel özelliklerle zenginleştirilmiş bu kitap, metafiziğe özlü ama bir o kadar da kuşatıcı bir giriş sunuyor.

Birdenbire

Hilal SELVİ

Küsurat

Hayal kurmaktan ve mutlu sonlara inanmaktan vazgeçmeyenlere…

Güneş birdenbire yüzüne vurduğunda gözlerini ivedilikle kırpıştırır insan, ışıkla henüz tanışmış bir bebek gibi hayrete düşer her defasında. Geceler boyu uyku tutmadan bekleneni de aklının ucundan dahi geçmeyeni de aynı şaşkınlıkla karşılamakla mükelleftir. Bütün bir ömrü vurgun yemeden geçirmenin imkânsızlığına tutunur, aniden yere çakıldıktan sonra bir güçle ayaklanmanın keyfini çıkarırız kimi zaman. Kolay iş değildir, önümüze çıkan engelleri bir bir aşarak yola devam etmek. Tam da bu yüzden mutluluğu çıplak ayaklarla toprağa basmakta, bir atın yelesini sevmekte, rutinleşmiş hayata eklenen küçük bir ıslık sesinde, sıcacık bir ekmekten koparılan bir ısırıkta ve şüphesiz vuslat hayali kurulan sevgiliye uzaktan göz süzmekte ararız.  

Hilal Selvi, Birdenbire ile sizleri kendinizi cızırtılı radyonun eşliğinde az demli paşa çayı içtiğiniz eski günlere, uzunca ve çetin bir yolun sonunda eve varmış gibi hissedeceğiniz, aslında çok tanıdık olduğunuz bir yolculuğa davet ediyor. Çünkü Birdenbire; geçmişe özlem duyanların, doğduğu yeri yazgısı sayanların, bir karıncayı incitmenin vicdanını yıllarca sinesinde taşıyanların, masumiyetini kaybetmek istemeyenlerin, sevdikleri tarafından görülmeden aynada kendi aksini göremeyenlerin hikâyesi.

Unutulanlar – Derin Devlet

Aydın BENLİ

Kitap Müptelası Yayınları

KAZANILMIŞ ZAFERLERİN SAHİPLERİ ÇOK OLUR DERİN DEVLETİN ÇOCUKLARI

Devletler yıkıp, devletler kuran Türklerin Derin Devleti, İstihbarat Teşkilâtı Aksakallılar, iki bin yıldan bu yana vatana hizmet için nice isimsiz kahraman yetiştirmiştir. Bu kahramanlar; kimi zaman asker, kimi zaman istihbarat uzmanı, kimi zaman emniyet mensubu olarak Aksakallıların verdiği görevi canları pahasına yerine getirirler. Anadolu’nun bir köyünde başlayan maceralar, gizli örgütler ve bu örgütlerin içine sızarak istihbarat toplayan bir delikanlının öyküsünü anlatıyor.

Unutulanlar- Derin Devlet’in Çocukları, mezar taşlarında isimleri yazmayan yiğitlerin kahramanlıklarını anlatmaktadır. Anlatılanlar masal değil, Namı Delikanlı Aydın gibi ismi bilinmeyen kahramanların öyküsüdür. VATAN SAĞ OLSUN! Diye ölüme giden isimsiz kahramanların gerçek hikâyeleridir. Gizem dolu sürükleyici macera tadında sürükleyici gerçek hikâyelerden oluşan hayat hikâyesi…

Yitik Kızlar

Alex MİCHAELİDES

Domingo Yayınevi

Edward Fosca bir katil! Mariana bundan emin ama hiçbir şey yapamıyor. Çünkü Cambridge Üniversitesi’nde Yunan Tragedyası profesörü olan Fosca, bütün kampüsün hayran olduğu, yakışıklı, karizmatik ve lekesiz bir adam. Özellikle Genç Kızlar Kulübü denen özel hayran topluluğundaki öğrencileriyle ilginç bir yakınlığı var.

Bu kızlardan birinin törensel şekilde katledilmesi üzerine Mariana, psikoterapi uzmanlığını polise yardım için kullanmaya başlıyor. Eski okulu Cambridge’de, kuleler ve taş duvarların sardığı bu cennette, antik geleneklerin uğursuz bir şeyi sakladığının farkında. Lehinde görgü tanığı olmasına rağmen, katilin Edward Fosca olduğundan zerre şüphesi yok. Ama bir profesör neden öğrencisini öldürür? Ve neden Yunan mitolojisinin “genç kızı” Persephone’nin ayinlerinden ve yeraltı dünyasına yolculuğundan söz edip duruyor?

Kampüste yeni bir cesedin bulunmasıyla, Mariana’nın suçlunun Fosca olduğunu kanıtlama çabası onu çöküşün kıyısına sürükleyecek bir saplantıya dönüşüyor.

Sessiz Hasta ile Goodreads Yılın En İyi Gerilim Romanı ödülünü kazanan Alex Michaelides’den, bugüne dek 40 dile çevrilmiş, soluksuz okuyacağınız bir roman.

“Michaelides’in uzun zamandır beklenen romanı… Anlatımı kuvvetli ve karşı konulmaz.”

–NEW YORK TIMES

Zihinsel Olarak Güçlü Bir Kadın Olmak için Kucakladığım 8 Çiçekli Madde

Minel Ayşe KARAGÖZ

Sokak Kitapları Yayınları

Zihinsel Olarak Güçlü Bir Kadın Olmak için Kucakladığım 8 Çiçekli Madde Kitap Açıklaması

“Bir kadın zihinsel olarak güçlü bir kadın olduğu zaman bu hayatta mutluluğu artar, özsaygısı artar, özgüveni artar, başarı kapıları açılır, hedeflerine ve hayallerine ulaşma imkanı yükselir. Ayrıca bir kadın zihinsel olarak güçlü bir kadın olduğu zaman karşılaştığı problemlerle ve zorluklarla mücadele etmesini de bilir.

Güçlü bir kadın olmak istiyorsanız ilk önce zihinsel gücünüzü arttırmanız gerekir. Özellikle benim kucakladığım 8 çiçekli madde var. Bu 8 çiçekli maddeyi sizler için paylaştım. Benim sizler için yazdığım ‘Zihinsel Olarak Güçlü Bir Kadın Olmak İçin Kucakladığım 8 Çiçekli Madde’ kitabımın kadınlar için bir katkım olacağına inanıyorum. Bir insan zihinsel olarak zayıf ise bu hayatta mutluluğa, hedeflerine ve başarıya ulaşması zorlaşabilir.

Bazı tekniklerin sizin zihinsel gücünüzü arttırmanız için fikirler vereceğine ve size katkı sağlayacağını düşündüm. Sürekli olumsuz düşünceleri olanlar var ise olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza faydası olur. Zihninizde güçlü ve başarılı olduğunuzun resmini çizin ve buna inanın. Kitabımda belirttiğim bazı teknikler, kendinizi ve hayatınızı geliştirme konusunda katkı sağlayabilir.

Bu teknikler size zihinsel olarak güçlü ve başarılı bir kadın olabilmeniz için destek olabilir. “

Leave a Comment

Your email address will not be published.