Sanatta 40. yıl. “dile kolay” diye başlamak istemiyorum. İlk resimlerimin sergilenmişindeki heyecan 40 yıl sonra da aynıydı. Büyük bir hazırlık yapmıştım bu sergi için. Farklı bir şeyler olmalıydı diye kafa yormaya başladım. Çok farklı seçenekler üzerinde durdum. Kimisini eledim, kimisini saçma buldum derken, uzun bir süre geçti.

En sonunda en genç öğrencilerimle bu sergiyi açmaya karar verdim. Kendilerine ve ailelerine haber verdikten sonra çalışmaya başladık. Çerçeveler, davetiyeler, afişler ve diğer hazırlıklar organize edildi. Geldik 2 Aralık gününe. 47 adet tablo benim, 17 adet Buse Tuna’nın ve 11 adet çalışma da İrem Araz’ın toplam 75 adet eser galeriye ulaştı. Eserleri tek tek yerleştirince harika bir görünüm ortaya çıktı. Büyük bir heyecanla 3 Aralık günü saat 17.00’de iki genç ressam kurdeleyi tuttu, bendeniz yaşlı ressam da açılışı yaptı. Çok ama çok güzel bir açılışın ardından 6 gün boyunca yoğun ve sevindirici bir izleyici kitlesiyle gururlandık. Hiç konuksuz zamanımız olmadı. Lise 2 ve lise 3 devresindeki genç ressamlar da ilk kez izleyici kitlesi ile karşılaştılar. Üçümüz de farklı duygular yaşadık. Evlerine özgün eserler almak isteyen ve alan dostlarımıza çok teşekkür ederek son güne geldik.

O ilk günkü sevinç ve heyecan bir anda hüzne dönüşüverdi. Her güzel şey gibi 40. Yıl sergimiz de bitmişti. Yavaşça çalışmalarımızı indirip paketledik ve taşıdık. En kısa zamanda yeni eserlerle yeniden buluşmak dileğiyle deyip arkamızdan daha güzel bir sergi geleceğine inanarak salonu kıymetli sanatçı, yazar, sanat öğretmeni Bahar Bilici Öztürk’e teslim ettik.

Nice güzelliklerde buluşmak dileğiyle güle güle 2021 dedikten sonra umutlu, mutlu ve sağlıklı 2022 dileklerimizle yeni yılınızı şimdiden kutlar, sevgiler sunarım.

Ali BALOĞLU

Leave a Comment

Your email address will not be published.