Ben fizyoterapist Beyza Gürbuğa. Manhattan sports kurumunda fizyoterapist ve pilates eğitmeniyim.

FİZYOTERAPİST  KİMDİR?

   Fizyoterapist sağlıklı bireyler için sağlığın korunması ve iyileştirilmesini sağlayan, hasta bireyler için teşhisin konmasının ardından egzersiz ve tedavi programını planlayan, uygulayan, sağlığın geri kazandırılmasını sağlayan klinisyendir.

PEKİ GÜNÜMÜZDE ÇOK DUYUYORUZ FİZYOTERAPİST EŞLİĞİNDE PİLATES ADINI BU NEDİR NE İŞE YARAR?

         Klinik pilates, tıbbi tanısı konulmuş kişinin ihtiyacına özel olarak programlanıp, fizyoterapide kullanılan egzersizler ile pilates egzersizlerinin modifiyesi ve manuel terapi tekniklerinin eklenmesiyle oluşan özel bir çalışma sistemidir. Klinik pilates ayrıntılı bir ön değerlendirme ve egzersiz planlaması sonucu Fizyoterapist kontrolünde yaptırılır.

    Klinik pilates alanında uzman fizyoterapistlerce yapılmalıdır. Çünkü kas ve iskelet sistemini en iyi şekilde bilen, egzersiz fizyolojisi ile ekleyebilen, konusunda uzman fizyoterapistler sizlere en sağlıklı ve güvenli egzersiz programı yapmaktadır.

      Klinik Pilates, bel ve boyun fıtığı,eklem ağrıları, menisküs, bağ yaralanmaları, kırık, eklem kireçlenmeleri ve skolyoz, kifoz gibi omurga problemleri olan bireylerde uygulanır.    

GÜNÜMÜZDE EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLAR

     Modern hayatımızın getirdikleri güzel etkilerden ziyade bizden götürdüğü zararları da sık karşılaştığımız rahatsızlıklar oluyor. Genel olarak omurga ağrıları, sırt ve boyun tutulmaları, postür bozuklukları çağımızın şikayetleri olmuş durumda. Tüm bu şikayetleri fizyoterapi ve pilates kombinasyonuyla çözebiliyoruz.

GÜNLÜK YAŞAMDA YAPABİLECEĞİNİZ 5 HAREKET

Günlük yaşamda omurgamızı üzebilecek pozisyonlarda sıkça bulunuyoruz. Bilgisayar başında otururken, masada çalışırken, ev temizliği yaparken üst gövdemizi büküp öne doğru bir postürde kalıyoruz. Bu da zamanla bize yuvarlak omuz, kifoz gibi postür bozuklukları olarak geri dönüyor. Ve bu da ağrı, kötü duruş gibi şikayetler olarak yansıyor. Şimdi günlük yaşamda evde, ofiste yapabileceğiniz 5 fonksiyonel hareketi anlatacağım.

Dirseklerimiz gövdemizin yanında açık iken dirsekleri geriye götürerek kürek kemiklerimizi sıkıştırıyoruz. 10 sn. bu vaziyette kalıp gevşiyoruz.10-15 tekrarlı yapabilirsiniz.

Ellerimizle omuz başlarınızı tutup dirsek uçlarınızla dışarıdan geriye doğru bir daire çiziyoruz.

Duvara yaslanıp ellerimizi başımızın üstünden dirsekleri bükerek kulak hizamıza indiriyoruz. El bileği ve dirsek ekleminin duvara olabildiğince yaslamaya çalışarak ve duvarı itmeye çalışarak tekrarlıyoruz. 10-15 tekrarlı yapabilirsiniz.

Elimizi duvara parmaklar yukarı bakacak şekilde koyuyoruz. Sonra vücudumuzla 90° dönüyoruz. 10sn bekleyip gevşiyoruz. Göğüs çevresi kaslarımızın gerildiğini esnediğini hissediyoruz. 10-15 tekrarlı yapabilirsiniz.

Dirsekleri yüzümüzün önünde birleştiriyoruz ve sonra gövdemizin yanına omuz hizasına açıyoruz. 10-15 tekrarlı yapabilirsiniz.

Vücut Sağlığı ve Fizyoterapi Pilates

     Vücut sağlığı ve fizyoterapi pilates doğrudan insan hayatı için etkileşim içindedir. Çünkü bahsettiğim modern yaşamın bizden götürdüğü omurga sağlığımızı en ideal koruma yöntemidir. Fizyoterapi pilates belirli hastalıklar için doktor tavsiyesi üzerine kullanıldığı gibi bir rahatsızlığı olmayan günlük yaşantının zararlarından korunmak, vücut mekaniğini  yeniden kazanmak için en sağlıklı tercihtir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.