Excimer lazer gözün en ön kısmında olan kornea tabakasının şeklinin lazerle düzenlenerek kişinin göz kusurunun (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) düzeltilmesidir. Bu yöntemlerden en sık kullanılanları prk ve lasik yöntemleridir.  Excimer lazere günümüzde halk arasında göz çizdirme operasyonu adı da verilmektedir. Ancak aslında bu yanlış bir tanımlamadır.

Excimer lazerin gözün ön bölümündeki kornea dokusuna uygulanması ile korneadaki dokuyu bir arada tutan karbon bağlarının kırılmasına neden olarak dokuyu buharlaştırma suretiyle yok eder. Excimer lazerde çok iyi ayarlanmış miktardaki lazerin korneada istenilen bölgelere yollanması ile korneanın bir miktar kısmı istenilen ölçülerde adeta traşlanır. Böylece korneanın kırıcılığı değiştirilerek, istenilen değere ulaşılmış olur

2. Excimer lazer kimlere uygulanabilir?

 • 18 yaşını doldurmuş olanlar,
 • Son 1 yılda göz derecesi 0.75 dereceden fazla değişmemiş olanlar,
 • En fazla -10 dereceye kadar miyopi, 6 dereceye kadar astigmat ya da +6 derece kadar hipermetropisi olanlar,
 • Kornea kalınlığı yeterli kalınlıkta ve dokusu sağlam olanlar,
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık bulunmayanlar,

3. Excimer lazer kimlere yapılamaz?

 • Romatizmal hastalıkları olanlar,
 • Kalp hastaları,
 • Diyabet hastaları,
 • Hamile ya da bebek emziren kadınlar,
 • Keratokonus hastaları,
 • Göz tansiyonu, üveit, ileri derecede kuru göz vb. Göz hastalıkları olanlar.
 • Retina tabakasında dekolman riski oluşturabilecek incelmesi olanlar ve retina ameliyatı geçirmiş olanlar.

4.Excimer Lazer uygulama yöntemleri :

Prk: Excimer lazer’in ilk uygulama yöntemidir. Burada kornea üzerinde epitel olarak adlandırılan son derece ince canlı doku spatül denilen bir kazıyıcı ile kazınır. Kornea yüzeyi yaklaşık 9 mm. Bir alanda tamamen epitelsiz hale getirildikten sonra excimer lazer uygulanır. Göz kaldırılan epitel kısmını daha sonra kendisi yeniler. Operasyon sonrası ağrılıdır, yaklaşık 3-7 gün batma ve ağrı hissi oluşur. Görmenin rahatlaması 3-6 haftaya kadar uzayabilir.

Lasik: Lasik excimer lazer ile yapılacak düzeltmenin tatminkar ve ağrısız olarak uygulanabilmesi için geliştirilmiş cerrahi bir yöntemdir. Lasik yönteminin başlıca 4 önemli avantajı vardır;

1-) Prk’ya göre hasta için daha ağrısız bir yöntem olup ameliyat günü hastada bir takım batma ve ağrı şikayetleri 2. Günden itibaren çok azalır veya kaybolur.

2-) Görmenin düzelmesi daha hızlıdır. Hasta 3-5 gün içinde oldukça tatminkar bir görmeye kavuşur.

3-) Ameliyat sonrası numaranın geri dönüşü veya korneada bulanıklık oluşumu meydana gelmez.

4-) Miyopide 10 dereceye kadar olan yüksek numaralarda uygulanabilir.

Femto-lasik:

Femto-lasik olarak bu yeni teknolojik yöntem refraktif cerrahideki en önemli gelişmelerden birisidir. Mekanik hiç bir girişime izin vermeyen tamamen bilgisayar kontrollü sistem, lasik için gerekli korneal kesiyi bıçaksız son derece güvenilir ve benzeri görülmemiş bir hassasiyetle lazer ile yapmaktadır.

Neden femto-lasik kullanımı yanlısıyız:

* Femto-lasik bıçaklı mekanik keratomların potansiyel komplikasyonlarını elimine ederek hastalarımıza ekstra bir güvenlik getirmektedir.

* Femtolazer ile daha ince, istenilen kalınlıkta flep kaldırma şansımız olduğu için ince kornea tabakasına sahip hastalarımızda da lasik uygulayabilme şansına kavuşmuş durumdayız.

* Femtolazer ile ince flep kaldırabildiğimiz için 10.00 dereceye kadar miyopide olduğu gibi yüksek görme kusurlu hastalarımıza da excimer lazer uygulayabilmekteyiz.

* Femtolazer lasik uygulamasını tamamen, baştan sona lazer yöntemi haline getirir.

* Femtolazer kullanılarak flep oluşturmak ağrısız ve kornea üzerinde daha az basınç oluşturulduğu için çok daha rahattır.

Wavefront (kartal gözü) teknolojisi:

Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmat gibi görme kusurlarına ilave olarak aberasyon olarak adlandırdığımız, gözün kornea tabakasındaki düzensiz adacıklara bağlı gözün optik düzensizlikleri mevcuttur. Aberasyonlar gece görüşü ve görme keskinliğinde azalmaya neden olabilir. Genellikle kartal gözü olarak bilinen bu tedavide son derece hassas olarak çekilen topografi ile korneadaki bu düzensizlikler saptanarak hastanın miyopisi, hipermetropisi veya astigmatizmasının tedavisine ilave olarak bu adacıklar da düzeltilir. Bu hastaya ilave olarak kendi gözlüğü ile görmesinden bile daha iyi bir görme keskinliği ve gece görüşü sağlar.

5. Operasyon sırasında;

* Excimer lazer yönteminde iğne, narkoz gibi uyuşturucular kullanılmaz, yalnızca gözü yüzeysel olarak uyuşturacak bir damla damlatılır.

* Gerek excimer lazer işlemi, gerekse flep kaldırma işlemi 1-2 dakika süren kısa işlemlerdir. Yeni lazer teknolojisi ile lazer süresi genellikle 1dakikadan az sürmektedir. Ancak gözün ameliyata hazırlanması süreci ile birlikte bunu göz başına 10 dakika gibi kabul etmek gerekir.

* Lazer işlemi sırasında doktorunuzla konuşarak iletişim kurabilirsiniz.

* Operasyon sırasında kendinizi sıkmamanızı ve gözünüzü oynatmamanızı öneririz. Ancak gelişmiş excimer lazer cihazlarında yüksek duyarlı göz takip sistemi olduğundan, gözünüzü oynatsanız dahi lazer gözünüzü takip eder ve gerektiği kadar lazer ışınını gerekli bölgeye uygular.

6. Operasyon sonrası:

* Operasyonun ardından gözleriniz kapatılmayacaktır; hemen evinize dönebilirsiniz.

* Operasyon sonrası birkaç saati dinlenerek geçirmenizde fayda vardır.

* Eğer lasik veya femto-lasik tedavisi uygulanmış ise ertesi gün hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Koruyucu güneş gözlüğü kullanmak ilk günlerde olabilecek ışık hassasiyetini azalttığı için faydalı olacaktır. Prk  gibi kornea üzerinde flep kaldırmadan yapılan düzeltmelerde ilk bir kaç gün batma şikayetleri olabileceğinden işinize başlamanız biraz geç olacaktır.

* Gözünüzü ovalamanız, bastırmanız ve kaşımanız sakıncalıdır.

* Reçete edilmiş damlaları istenilen şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.