Ah Çin ah diye başladım. Hayatsal verdikleri rahatsızlık o kadar büyük  oldu ki ! Pandemi  ,hastalık ekonomik kaygılar derken insanların psikolojiside maalesef alt üst oldu. Azıcık aşım ağrımaz başım

deyiminin azıcığını yaşamaya başladık. Fakat başımız zaman ilerledikce daha çok ağrımaya  başladı. Bazen her filmin sonu gibi dünyanın sonuna da geldik diye düşünmüyor değiliz. İşte bu çetrefilli yaşamın en zor dönemlerinde veya en yalnız kaldığımız zamanlarda yanımızda bizimle dertleşip yoldaş olacak. Hatta biz konuşucaz o dinleyecek dost veya dostlar ararız. Konuştuklarımız sır aman kimseye söyleme olur mu? İşte tam öyle bir dost. Hemde sosyal mesafeye uyan dost..

  Pandemi sürecinde her aile bir dost sahiplendi.           Anketlere bakarsak bu oran %40 arttığını  gösteriyor. Bazı insanlara kediler ve köpeklere evlerine kapandıkları dönemde yoldaş oldu. Bazen de dışarı çıkabilmenin yolu ama bu herkes için geçerli değil tabiî ki.

 Ülkemizde malesef bir canı sahiplenmek ve onun sorumluluğunu almak kolay değil. Bakımı ,beslenmesi ,Veteriner hizmetleri ve ilgisi hem ekonomik hemde zamansal anlamda ne kadar zor olsada sahiplendikten sonra onun da hayatınızdan biri olması ,her işe gittiğinizde sizi evde bir canlının da beklemesi mükemmel ötesi bir olaydır.Yaşamsal sürecin bu şekilde gittiği dönemde insanlar bu anlattığım güzellikleri yaşıyor.

 Eve stresli ve negatif enerjilerle döndüğünüzde sizi kapıda karşılayan kedi ve köpeğiniz o olumsuz havanın dağılmasına sebeb verir. Kediniz gırıldar mutluluktan hadi benle biraz oyna bana mama ver diye gözlerinizin içine bakar .Köpeğiniz kuyruğunu kaldırmış ağzında topu sizi oyununa davet eder. Bir nevi evin psikolokları diyebiliriz.

 Sorumluluk almak sadece can dostlarının aileleri tarafından değil yasalar nezlinde de çok önemlidir. Özellikle bir kedi veya köpek farketmezsizin sahiplenildikten sonra sigortalanabilmelidir. Veteriner hizmetleri kapsamında da insanlar ekonomik boyuta takılmadan rahatlıkla hekimine dostunu götürebilmelidir. Böylece sahiplenme ve sahiplendirmenin daha çok artacağına inananlardanım.Sağlıklı,mutlu ve huzurlu bir yaşam için mutlaka bir can dostunuz olsun. Yaşamak ,anlatmak ve anlamaktan daha kavrayıcıdır.Sizde mutlaka bu güzellikleri  yaşamanız dileğiyle..

Leave a Comment

Your email address will not be published.