Geçtiğimiz gün denk geldim bu muhteşem söze…

‘Özlemek, geçmişe ait değil, geleceğe ait bir eylemdir. Artık yok diye üzülmez, bir daha olmayacak diye üzülür insan.’

Üzülüyorum bazen her bir zerremle…Bir daha yaşanmayacak o güzel günlere.

Doğduğum sokakların bir daha asla aynı sokaklar olmayacağı gerçeği üzüyor beni…

Çocuktum, yanında çalıştığım Saim abiden aldığım haftalıkla yediğim 3.kalite tostun tadı yok en lüks tostçuda. Emekle kazanılmış parayla yediğim o tost neden bu kadar değerli geliyor ki şimdi bana! Geçen gün gittiğim o lüks tostçuda her yer kalite kokarken, nedir ki beni yıllar öncesine götüren.

Her köşesinde koşturduğum mahallemin sokaklarında yine geziyorum. O eski tadı arıyorum çoğu kez. Yolun ortasına 2 taş koyarak yaptığımız maçları hatırlıyorum. Diyorum hadi gelsin tüm arkadaşlarım. Hasan’ım mezarından kalkın gelsin mesela. Uzaktaki dostlarım atlasın arabalarına gelsinler. Yeniden iki taşı yolun ortasına koyalım. Tüm mahalle ortak aldığımız o topla yeniden başlayalım maç yapmaya.

Bazen kavga edelim maçın ortasında. Topu alırken biraz fazla veren arkadaşımız topu alıp gitmekle tehdit etsin mesela. Rahatsızlık verdiğimiz yaşlılar çıkıp gelsin kapılardan. Kovalasınlar bizi. Biz gidiyormuş gibi yapıp daha az ses çıkararak maç yapmaya devam edelim. Bir daha yapalım ne olur!

Hadi okulumuza gidelim hep beraber. Sosyo-ekonomik seviyesi birbirine eş tüm arkadaşlarımla el ele okulumuza yol alalım. Birimizin çantası, birimizin ayakkabısı diğerinden asla pahalı olmasın eskisi gibi. Okulumuzda öğretmenimiz karşılasın bizi. Bazen kızsın, bazen tokat atsın, bazen hayatı öğretsin. Ağlayalım bazen okulda, bazen notlarımız için sevinelim.

Sevdaya düşelim hadi bir kez daha. Bizi biz edene de, bizi bizden edene de teşekkür edelim. En güzel aşk şarkılarını dinleyelim. Gece yastığa başımızı koyduğumuzda uyuyamayalım. Aşk acısı çekerken o şarkının sözleri yetişsin imdadımıza:

‘Neredeysen duy sesimi

Sitemlerim ahlarım var

Gözlerimi kapatmadan

Uykusuz sabahlarım var’

Uykusuz geçirdiğimiz geceler şahidimiz olsun. Sabahlarken sevdiğimizin hasretiyle, gelecek güzel günlerden bi-haber olalım. O anı yaşayalım sadece.

Dedemiz bizi hala ufacık çocuk gibi sevsin. İlk bisikletimizi alan dedemiz yine sokaklarda bizimle ilgilensin. Babaanne-anneanne en güzel yemeklerini bizler için yapsın. İlk dualarımızı onlar ezberletsin. İlk okuma yazmamıza onlar yardım etsin. Çok mu şey istiyorum ki!

Ne imkanlara kavuştuk halbuki.

Mektup yazarak ya da ev telefonuyla ulaşmaya çalıştığımız insanlara her saniye ulaşabileceğimiz bir dünyaya evrildik. Her şeyimiz eskisinden daha güzel, daha rahat.

Biz ise hala o eski günlerin tekrar yaşanması umuduyla devam ediyoruz hayatımıza. O duyguları bir daha yaşamak için neler neler vereceğimizi hepimiz biliyoruz. İnsan sadece etten kemikten değil zira. Duygularımız var bizim. Bizi biz yapan duygularımız.

Sevdalarımız, ayrılıklarımız, acılarımız, gülüşlerimiz, ağlayışlarımız ve daha niceleri…

Ben de sizler gibi özlüyorum değerli okuyucu.

Çok özlüyorum.

Doğduğum evi, top koşturduğum sokakları, mahallemin çok ama çok güzel insanlarını…

Bir daha gelmeyecek olmaları gidenlerin… Gidenlerin yerine gelenlerin, onların yerini dolduramayacak olması daha da derinleştiriyor özlemimi…

Evet ben geçmişte yaşamayı seviyorum.

Geçmişten o kadar çok faydalanıyorum ki aynı zamanda. Yanlışlarımı, hatalarımı, günahlarımı gözlemliyorum. Bir daha yaşanmaması için neler yapmam gerektiğini düşünüyorum çoğu kez.

Ama bazen öyle hatalarım oluyor ki. Şimdi olsa diyorum yine yaparım o hatayı.

Bugünden bakınca o günlere, o hataların bugün beni ben yaptığına şahit oluyorum.

Velhasıl kelam değerli okuyucu…

Geçmişi hatasıyla sevabıyla kabul edip, oralardan faydalanıp önümüze bakmakta fayda var.

Tek bir şartla…

O günlere dönme isteğini içimizden hiç atmayarak…

Ve hatta o günlerin bir daha asla yaşanmayacak olmasına üzülerek…

Leave a Comment

Your email address will not be published.