Atilla Sezener

                         Aristo “Akıllı bir insanın ülkesi bütün dünyadır” demişti. Dünyadaki tüm akıllı insanlar da hayatın altın kurallarını aramakla ömür tüketirler. Arayışta asla cahillere yer yoktur. Bu konuda en  çarpıcı söylemi İmam-ı Azam dile getirmiştir. Ne demişti biliyor musunuz “cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim.” Bir dokundurma ancak bu kadar güzel olur.

                        Bazı düşünen adamların ve dâhilerin güzel, anlamlı ve ders verici sözleri vardır. Örneğin: İmam Gazali’nin “ Cömertlik, israf ile cimrilik arasındaki dengedir.” sözü veya  Friedrich Schiller’in “Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır” söylemi gibi. Ama bunlar hayatın altın kuralı değildir.

                       Altın kuralın ne olduğunu anlayabilmek için ”Yeteri derecede eğitime sahip olmalısın ki, çevrendeki insanları büyük görmeyesin; fakat bilgeliği sağlayacak kadar da eğitimin olmalı ki, onları küçük görmeyesin.” Bu erdemli sözlerin sahibi de J.L.Borges’tir.

                     Bazıları bunu oturdukları yerden dualarla yakalayacaklarına inanmışlardır. Onlara cevabı ise İmam-ı Rabbani veriyor ve  “Çalışmadan dua eden, silahsız savaşa giden gibidir” erdemli sözünü ortaya koyuyor.  

                      Altın kuralı arama yolunda size bir uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer kendi hedefleriniz, kendi hayalleriniz için çalışmazsanız, başkaları sizi kendi hayalleri ve çıkarları için kullanır. Martin Luther King “Önce uçmayı, uçamazsanız koşmayı , koşamazsanız yürümeyi,  yürüyemezseniz sürünmeyi deneyin. Nasıl yaparsanız yapın, mutlaka ilerleyin” derken bunu kastetmişti.

                     Şunu da dikkatten uzak tutmayın ve Dostoyevski’ye kulak verin. Demişti ki “Amacınıza ulaşmak için hiçbir şeyi küçümsemeyin, tam ulaşamazsanız bile deneyin; belki başarırsınız. Hepimizin bel bağladığı şu “belki” hiç de azımsanmayacak bir umuttur.”       

                      İnsan risk almadan hayatta başarılı olamaz; sıradanlığı aşamaz.  “İnsan kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe, yeni okyanuslar keşfedemez.” Andre Gide böyle buyuruyor ama, nereye varılacağını size bırakıyor.        

                      Altın kuralın ne olduğunu arayıp bulacak olan insandır. Öyleyse insan nedir* Onu da J.P.Sartre’ye bırakalım, bakalım ne demiş: “İnsan sahip olduğu şeylerin değil, her şeye rağmen şimdiye kadar sahip olamadıklarının ve sahip olabileceği şeylerin toplamıdır.”  Hedefe varmak için elbette bu yeterli değildir. Onu  La Bruyere’den öğrenelim: “ İnsanın dünyada başarı kazanmasının iki yolu vardır. Kendi aklından yararlanmak, başkalarının akılsızlığından yararlanmak.”      

                      Hayatta başarılı olmak ve istenen hedeflere varmak için sağ kalmak şarttır. Onun da formülünü Charles Darvin veriyor: “Canlıların en güçlüsü, en akıllısı değil; en iyi uyum sağlayanı hayatta kalır.”

                      Altın kurala ulaşmak harika bir şeydir. “Anatole  France’ye göre “Harika şeylere ulaşmak için harekete geçmeniz yetmez; aynı zamanda hayal etmelisiniz. Sadece planlamanız yetmez, aynı zamanda inanmalısınız.”     

                     Dikkatten kaçmaması gereken bir bilgiyi Faulkner’den öğreniyoruz: “Kötü insanlara güvenilebilir; en azından değişmezler” Aklınızda kalsın. İşe yarar.

                     Ishıhara’ yı da dinleyip sona yaklaşalım. “en küçük bir problemin bile gözünüzden kaçmasına izin vermeyin. Unutmayın, küçük çaylar büyük nehirlere dökülür”

                     Altın kuralın ne olup olmadığını anlamak için, varlığın ve bilimlerin bilimsel olarak incelenmesi demek olan felsefeyi bileceksiniz. Hem materyalist hem de idealist felsefeyi öğreneceksiniz. Diyalektik düşünceye varacaksınız. En azından Evrenin sürekli hareket ettiğini ve genişlediğini bulacaksınız. Dünyada ve evrende her şeyin sürekli değişime uğradığını anlayacaksınız.              

                       Örneğin uzun zaman maddenin en küçük parçasının atom olduğuna asırlarca inanıldı. Fakat bir gün birileri atomu parçalayarak bu inancı tarihe gömdü.

                        Epey söz ettik. Öyleyse altın kural nedir?. Altın kural, altın kural diye bir kuralın olmamasıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.