Acıpayam benim için yabancı bir yer değil. 25-30 yıl öncesine döndüğümüzde anılardan bir güzellik demeti dikiliveriyor karşıma. Kavun Festivali yapılıyordu. Bir film şeridi gibi geçti anılar. Fakir Baykurt, Muzaffer İzgü, Şükrü Erbaş, Abdülkadir Paksoy, daha nice güzel insan gelirdi. Otel olarak da Nafiz Dağlı’nın evi konukları ağırlıyordu.

                Selami arkadaşım arayınca tamam geliyorum, dedim. Şirin ilçe çok değişmişti. Gelişmişti. Yine de şirinliği, doğallığı sürüyordu. Yeni açılan Grand Ramons Oteli çok da yakışmıştı. Her yönüyle çok güzel bir işletme olmuş, altı yıllık geçmişi vardı.  

                Başka yerlerde görmediğimiz bir hazırlık yapılmıştı. Tüm ilçe fuara katılacak olanların afişleriyle donatılmıştı. Sosyal medyada da sürekli tanıtımlar yapılıyordu. Fuar alanına gittiğimde Belediye Başkanı Hulusi Şevkan yanıma gelip hoş geldiniz, dedi. Şaşırmadım değil. Yıllardır fuarlardayım bir ilkti benim için. Elbette yakın dostlarımız Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan dostum, Bartın Belediye Başkanı dostum Cemal Akın, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan bunun dışındadır elbette.

                Hemen çay geldi masaya. Belediye çalışanları yapıyordu bunu. Fuar süresince hizmetleri dört dörtlüktü. Basın, kültür işleri müdürleri, çalışanları çok ama çok yoruldular. Çayım bitmeden bir akındır oldu. İlkokullar salonu doldurmuştu. Nikah salonu bu iş için biçilmiş kaftandı. İlk gün öğrenci akını bitmedi. Geç saatlere dek sürdü. Bu ilgi hafta sonunda bitmişti. Okullar tatildeydi. Sanırım fuara gelmeyen çocuk, öğrenci kalmamıştı. Köyler de dahildi buna. Çocuklara 15 liralık kupon dağıtmışlar. Kitap almayan çocuk kalmamıştı. Belediye bir de Nutuk’u basmıştı. Çocuklara ücretsiz dağıtıldı.    

                Akşamleyin Hulusi Bakan yanım geldi. Nasıl buldunuz, dedi. Çok güzel dedim. Çoğu fuarda görmediğimiz ilgi vardı. Basın Müdürü Can Acar arkadaş ve kültür Müdürü Cennet Öz Hanım da hep yanımızdaydı.

                Hulusi Şevkan Başkan, çok seviliyordu. Çocukla çocuk, yaşlıyla yaşlıydı. Böyle kişileri çok severim, kendimi bulurum onlarda. İlçede doktorluk da yapması, sevilmesinin bir başka yanıydı. Çocuklara soruyordum. Babamı, annemi çocukken tedavi etmiş, diyorlardı. Herkese yakın duruyordu. Halkla fotoğraf çektiriyordu. Çocuklara kitaplar alıp armağan ediyordu. Sanatçılarla sohbeti de çok seviyordu.

                Kitap fuarının konukları ülkemizin yüz akı olan kişilerdi. Sinan Meydan, Ataol Behramoğlu, Şükrü Erbaş, Ahmet Selçuk İlkan, Mandıra Filozofu, Kahraman Tazeoğlu, Sinan Yağmur, Uğur Aslan, Etem Baran ve bizlerdik. Fuarın gerçeklemesinde payları olan koordinatör Selami arkadaşıma, yöneticiler Soner ve Rahman kardeşlerime bin teşekkürler.

                Çok ama çok başarılı bir fuar yaşandı. Herkes taşın altına elini koymuştu. Güzellik demeti çıkmıştı ortaya. Çok teşekkürler Hulusi Şevkan ve ekibi. Başarıyı sizler yarattınız, bunun gelecek yıllarda devamı gelecekti. Hulusi Başkan, yeniliğe açık biriydi. Güzelliklere yelken açmayı da seviyordu.

                Acıpayam’ gidilir de Nafiz Dağlı’ya uğranmaz mı? Bizleri fuarda yalnız bırakmadı. Bahçesinden erikler, kirazlar toplayıp geliyordu. Hem de tüm fuardaki dostlara. Evine davet etti. Yine Naciye Dağlı, hazırlıklar yapmıştı. Yemekler hazırlamış, hünerlerini dökmüştü. Ben eskiden de bilirim, güzellik yaratmada üstüne yoktur. Ekmekleri bile saçta yapmıştı. Etler kendi kesimleriydi. Güzel bir gece oldu. Oğlu Koray bağlamayı konuşturuyordu. Ben de ülkemizde bestelerin güzel yüzü Şahabettin Genç’i aradım. Telefonla bize “Sevgi Kuşun Kanadında” bestesini seslendirdi.

                Güzel bir gece yaşadık. Geçmiş anılara daldık bol bol. Yaşayanların kulaklarını çınlattık. Yaşamda olmayanları da güzellikle andık.

                Birkaç günlük Acıpayam kaçamağı çok iyi gelmişti. Bu şirin ilçeyle aramızda gizli bir sevda vardı. Bu gidişimde bunu daha iyi anladım.

                Yörenin doğal insanlarını, bölge ağzını nasıl sevdiğimi anlatmam gerek yoktur sanırım. Selam olsun acı kavun anlamındaki bal gibi tatlı kavun diyarına…

Leave a Comment

Your email address will not be published.